Szukaj na tym blogu

piątek, 27 stycznia 2012

czosnek c.d. odtrutka, cholesterol, nadciśnienie,

Nauka wciąż odkrywa niezwykłe właściwości lecznicze tej rośliny i stawia ją na jednym z najwyższych miejsc wśród naturalnych produktów roślinnych o udokumentowanych właściwościach terapeutycznych. Najważniejsze z nich to:

Działanie antyoksydacyjne:

Związki siarkowe czosnku pospolitego (w tym allicyna) wykazują silną aktywność antyoksydacyjną (zmniejszają o 60% poziom zniszczeń wywoływanych przez wolne rodniki, jednocześnie podnoszą o 40% poziom wewnętrznych antyoksydantów, samodzielnie produkowanych przez ludzki organizm).

Regulacja działania insuliny:

Typ budowy związków siarkowych zawartych w czosnku jest zbliżony się do kwasu liponowego (ALA) i tauryny, w związku z czym aktywizują one insulinę - ułatwiając wnikanie glukozy, aminokwasów i kreatyny do komórek mięśniowych.

Redukcja tkanki tłuszczowej:

Pod wpływem zawartych w czosnku substancji regenerowane są wiązania insuliny w błonach komórkowych, co w konsekwencji skutkuje wzrostem podatności na rozwój tkanki mięśniowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu tendencji do rozwoju tkanki tłuszczowej.

Wykazują też identyczna aktywność, jak niektóre termogeniki, więc tym samym ułatwiają redukcję tłuszczu zapasowego.

Hamowanie rozwoju zmian miażdżycowych:

Składniki czosnku obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, zmniejszają ciśnienie krwi, hamują zlepianie się płytek krwi oraz zapobiegają niebezpiecznym reakcjom utleniania tłuszczów w krwiobiegu. Za te szczególne właściwości profilaktyczne i terapeutyczne w największym stopniu odpowiada - allicyna - jeden z najbardziej aktywnych biologicznie związków obecnych w czosnku. To swoista obrona nie tylko przed zawałem serca, ale także udarem mózgu, arteriosklerozą oraz spadkiem kondycji psychofizycznej w wieku podeszłym.

Działanie przeciwbakteryjne:

Związki aktywne czosnku niezwykle efektywnie niszczą drobnoustroje w drogach oddechowych, moczowych, płucach i jamie ustnej, a także hamują rozwój grzybów pleśniowych. Przed działaniem tej rośliny w szczególności nie potrafią bronić się owsiki oraz inne pasożyty przewodu pokarmowego. Za te szczególne właściwości bakteriobójcze szczególnie odpowiada allicyna, która może aktywnie hamować nawet rozwój bakterii Helicobacter Pyroli. Czosnek także skutecznie radzi sobie z wirusami, szczególnie grypy, wspomaga prace układu odpornościowego oraz utrudnia rozwój komórek rakowych.

Czosnek jako środek poprawiający trawienie:

Składniki czosnku wspomagają wydzielanie żółci, rozpuszczają tłuszcze oraz ułatwiają prace enzymom odpowiedzialnym za ich rozkład. Jednocześnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, zwiększają proces przyswajania pokarmów oraz wzmagają apetyt. Ponadto aminokwasy siarkowe zawarte w czosnku: cysteina i cystyna - pełnia ważna rolę w procesach oczyszczania wątroby, wspierając pracę tego narządu.

Ponadto wykazano działanie immunostymulujące, poprawiające prace układu oddechowego, oraz korzystnie wpływa na działanie gruczołu krokowego u mężczyzn

Ponieważ powstające w organizmie z allicyny wielosiarczki pozostawiają nieprzyjemny oddech na wiele godzin, wiele osób unika spożywania czosnku. Aby zamaskować zapach czosnku najczęściej zaleca się żucie zielonej natki pietruszki, a także popicie czosnku jogurtem lub mlekiem. Inni natomiast proponują odrobinę czerwonego wina, goździki lub miód.

Preparaty czosnkowe różnią się między sobą sposobem przygotowania.

Czosnek w tabletkach to zwykle wysuszone ząbki czosnku w połączeniu z ziołami mającymi zamaskować zapach (np. pokrzywą)

Macerat czosnku - czosnek jest najpierw zanurzony w oleju, do którego przechodzą substancje czynne. Następnie po odcedzeniu olej jest kapsułkowany.

Wyciąg z czosnku (zwykle standaryzowany) - sproszkowane główki czosnku, standaryzowane na zawartość substancji czynnej. Wyciąg w kapsułkach o określonej ilości substancji czynnych (standaryzowany). Producent podaje ile w kapsułce jest składników odpowiadających za działanie preparatu.

Olejek czosnkowy - najbardziej wartościowy i skoncentrowany wyciąg z czosnku. Czysty olejek z czosnku (w odróżnieniu od maceratu czosnkowego, który zawiera tylko ok. 0,1-0,36% czystego olejku) zawiera skoncentrowane substancje czynne. http://www.insomnia.pl/Czosnek__%C5%BCr%C3%B3d%C5%82o_zdrowia-t589590.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz