Szukaj na tym blogu

sobota, 6 lipca 2013

spray naturalny na komary

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=pl&u=http://www.dukehealth.org/health_library/news/5500&usg=ALkJrhhsGVSDtyw1TLIJOXBfV55-i3jucw

Spray na komary prawie za darmo!


Wiele komercyjnych środków przeciw komarom, kleszczom i innym insektom zawiera dwuetylotoluamid (DEET) i naprawdę powinniśmy się zastanowić, kiedy sięgamy po produkt go zawierający. Według Duke University Medical Center [1] DEET jest składnikiem, który w wyniku 30 letnich badań nad tym pestycydem pokazał, że może on prowadzić do zaburzeń układu nerwowego. Nie może on być stosowany na noworodkach, oraz absolutnie nie może być konsumowany. Szczury spryskane DEET w takiej samej proporcji jak ludzie używający spray-ów owadobójczych, miały widoczne problemy z kontrolą i koordynacją mięśni.  Wspominany środek chemiczny, jest zaplanowany do krótkotrwałego i sporadycznego użycia, jeśli jednak mieszkasz na mazurach i komarów Ci dostatek, to omijaj go szerokim łukiem! DEET bardzo dobrze wchłania się w skórę i dostaje się do krwiobiegu dość szybko, a jeszcze szybciej kiedy użyjesz filtra przeciwsłonecznego, który zawiera oksybenzon. DEET, ma bardzo charakterystyczny zapach, dlatego producenci używają sporej dawki syntetycznych perfum, aby go ukryć. DEET pod żadnym pozorem nie powinien być konsumowany, a co z dziećmi w wieku 1 roku, które wszystko wkładają do buzi?

Potrzebujesz:
-po garści melisy, mięty i rozmarynu, kocimiętki (kocimiętka jest 10razy silniejsza w odstraszaniu owadów niż DEET)
- 1 szklanka wody destylowanej/przegotowanej bądź też ocet jabłkowy (wolę drugą opcję gdyż ocet jabłkowy świetnie wpływa na naszą skórę, łagodzi podrażnienia, zaś zapach szybko mija)
- 1 cytryna (jeśli używasz wody destylowanej)

Krok po kroku
1. Porwij zioła na małe kawałki (nie używaj metalu do tej czynności) wsyp do słoika i zalej wszystko octem/ gorącą wodą.
2. Jeśli używasz wyłącznie wody, zagotuj ją, zalej nią zioła, zakręć słoik i pozostaw na 30 minut. Pod sam koniec odcedź sok z cytryny oraz zioła, wlej do atomizera i już.
3. Jeśli używasz octu, pozostaw całą mieszaninę wraz z ziołami, na co najmniej tydzień w ciemnym i chłodnym miejscu, co jakiś czas należy nią wstrząsnąć. Następnie przecedź przez sitko i wlej do atomizera.

Spray najlepiej trzymać w lodówce, jeśli używasz wody i cytryny. Natomiast, jeśli wykorzystałaś/eś do przepisu ocet, może on stać minimum pół roku w lodówce lub 3 miesiące poza nią.
 
Używasz jak perfum czyli na nadgarstki, uszy, pachy i pod kolana. Powtarzaj aplikacje co 1 do 2 godzin 

[1]DUKE (2004) Duke Pharmacologist Says Animal Studies on DEET’s Brain Effects Warrant Further Testing and Caution in Human Use. Źródło: http://www.dukehealth.org/health_library/news/5500
Bądź na bieżąco i nie przegap żadnego postu z Zielonego Zagonka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz