Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 4 lutego 2013

Migrena - pomoc w bólu

Jak pokonać migrenę?

Redaktor: , specjalista Tipy.pl
Stopień trudności: trudne
Oceń 
 0/5 (0 ocen)
Jak pokonać migrenę?
Co drugi człowiek na świecie wie, co oznacza potworny ból głowy. Co najgorsze - powtarzający się. Wpływa na to wiele czynników, pogoda, ciśnienie organizmu, zmęczenie, stres, niewyspanie. Migrenowy ból głowy jest pulsujący i uciskający na obręcz na skroniach. Często towarzyszy temu ospałość, mdłości a nawet gorączka i wymioty. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście są miliony tabletek od bólu głowy. Jeśli jednak bóle powtarzają się co jakiś czas, nie warto ciągle truć organizmu i żołądka. Oto sposoby na migrenę, które na pewno Ci nie zaszkodzą.
1
Przede wszystkim: zapobiegaj! Staraj się wysypiać, zdrowo odżywiać, a w sytuacjach stresowych - trzymać nerwy na wodzy. Popijaj sobie melisę. Ureguluj swój tryb życia. Niech organizm będzie wyciszony i spokojny. Unikaj przewiewów, przeciągów i zimna. Dbaj, by Twoje skronie miały zawsze ciepło i komfortowo. Czasem jednak ból po prostu się pojawia i uniemożliwia funkcjonowanie, a Ty nie dostrzegasz konkretnych przyczyn. Wtedy musisz już leczyć się doraźnie.
2
Jak od wieków wiadomo, zimny okład na głowę może ukoić. Pamiętaj jednak by ciągle nie korzystać z tego sposobu i żeby nie był to lód na czoło. Niech będzie to miękka, schłodzona szmatka. Ma uśmierzyć ból, a nie zamrozić skórę. Często bardzo zimne okłady spowodują w końcu przeziębienie zatok. A tego nie chcemy...
3
Weź ciepłą kąpiel. Ale nie gorącą! Niech Cię ukoi i wyciszy. Dolej olejku relaksującego. Zapytaj w sklepie/aptece, jaki najbardziej się nadaje. Nie może mieć zbyt intensywnego zapachu, to może cię jeszcze podrażnić. Polecam olejek lawendowy, tylko nie przesadź z ilością.
4
Odpowiednie ilości kofeiny też mogą pomóc. Sprawia ona, że uczucie ucisku się zmniejsza. Jednak zbyt duże ilości kofeiny mogą podnieść ciśnienie tętnicze tak, że wystąpią ataki migreny. Wypośrodkuj to więc. Musisz poznać swój organizm. Być może to nie kofeina Ci pomoże, a łagodny rumianek czy melisa. Każdy organizm inaczej reaguje. Jeśli jesteś osobą, która nigdy nie pija kawy, nie korzystaj z niej również podczas migreny.
5
Unikaj pokarmów, które prowadzą do ataków migreny. Niekorzystnie działają: alkohole ciężkie (czerwone wino) oraz mieszanie trunków, czekolada, orzechy, owoce cytrusowe, potrawy smażone i produkty konserwowane. Jeśli czujesz, że dopadła Cię już migrena, postaraj się zupełnie zrezygnować z tych pokarmów.
6
Masuj się. Wymasuj sobie kark, głowę, ramiona. Możesz także zastosować ucisk na odpowiednie miejsca (akupresurę): na skronie (na wysokości oczu), z tyłu nad karkiem (poniżej kości potylicznej), u nasady kciuka i palca wskazującego. Możesz jednocześnie wykorzystać do tego olejki (np. migrenol), dobry będzie również miętowy w połączeniu z późniejszym, chłodnym okładem.
7
Na ból głowy niezwykle skuteczna jest pasta z imbiru. Wystarczy podgrzać pół łyżeczki imbiru z odrobiną wody i przykładać do czoła i skroni. Niedawno naukowcy odkryli, że przyprawa curry ma silne działanie przeciwbólowe. Jeśli jednak wolisz łagodniejsze okłady, a zapach curry Cię drażni - zrezygnuj z tego. Spróbuj okładów z kapusty. Jej liście możesz umieścić na jakiś czas w lodówce, a następnie przyłożyć do czoła i skroni.
8
Może Cię to zaskoczy, ale zrób sobie kąpiel stóp. Nie byle jaką. Do miski wlej dobrze ciepłą wodę z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego.Mocz stopy przez około 10 min, a następnie przytrzymaj je w zimnej wodzie. Powtórz czynność kilka razy. Połączeniu z masażem lub okładem na skronie, taka kąpiel może dać zadziwiająco dobre efekty.
Wskazówki
Przedstawione powyżej sposoby są jedynie doraźną pomocą. Jeśli problem migreny pozostaje w Twoim życiu na dłużej - udaj się do lekarza. Migrehttp://www.tipy.pl/artykul_9542,jak-pokonac-migrene.htmlna to choroba do wyleczenia.
Przeczytaj teraz: Jak zapobiegać migrenie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz