Szukaj na tym blogu

czwartek, 20 czerwca 2013

Gdzie znajdziemy cenny selen?

Gdzie znajdziemy cenny selen?

2011-04-22 Źródło: Gazeta farmaceutyczna

Zdjecie do Gdzie znajdziemy cenny selen?
Gleby na terenie Polski są uważane za ubogie w selen. Jednak niedobory tego pierwiastka w organizmie występują rzadko. Prawidłowa dieta jest wystarczającym jego źródłem, bo selen znajduje się niemal we wszystkich grupach produktów żywnościowych.


Bogate w selen wątróbka, ryby, skorupiaki, czerwone mięso (baranina, wołowina, dziczyzna, mięso strusia), podroby, pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, ser żółty, jaja, czosnek, cebula, kapusta, szparagi, pestki dyni i słonecznika, sól morska i kopalniana...
Nadmiar selenu jest szkodliwy. Uważa się, że przekroczenie dawki 400 mikrogramów na dobę może dawać objawy zatrucia. Jeżeli selen dostarczamy z pożywieniem nie ma ryzyka jego przedawkowania. Niewielkie ryzyko przedawkowania niesie także stosowanie naturalnych preparatów selenowych - przeprowadzone badania nie wykazały toksycznego działania nawet przy dziennej dawce ośmiuset mikrogramów tego pierwiastka.

W aptekach jest spory wybór preparatów zawierających selen. Należą one do trzech grup: leki i suplementy diety zawierające tylko selen, leki złożone zawierające selen, oraz suplementy diety zawierające selen. Ich suplementację należy rozważyć u mieszkańców rejonów, w których występuje niedobór selenu w środowisku, ludzi po 40. roku życia, głównie mężczyzn, którzy są bardziej wrażliwi na niedobór tego pierwiastka, oraz osób z grupy ryzyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz